Wtorek, 11.8.2020

Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

2020-07-02

5 tys. zł na zbieranie deszczówki na Pomorzu. Budżet programu w skali kraju to 100 mln zł!

Problem suszy to temat, który coraz częściej i głośniej wybrzmiewa także w Polsce. Rozważna gospodarka wodą nabiera niebagatelnego znaczenia. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku będzie dofinansowywał przydomowe instalacje do zbierania wód opadowych.

Tylko 1 proc. wody na ziemi jest dostępny dla ludzi. Gdybyśmy całą ziemską wodę zamknęli w 4-litrowym zbiorniku, to świeża woda dla człowieka zajmowałaby tyle, co łyżka stołowa. Argumentów za tym, że należy oszczędnie podchodzić do tematu, jest wiele. Dlatego też WFOŚiGW w Gdańsku uruchomił właśnie nabór wniosków w ogólnopolskim programie „Moja Woda”.

55

W ramach „Mojej Wody” dom jednorodzinny może otrzymać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, które magazynują wody opadowe lub roztopowe. Na terenie województwa pomorskiego nabór wniosków prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Stoimy przed jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań, jakim jest brak wody w kranach – mówił – mówił Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.  - Musimy zacząć działać. Mikroinstalacje wodne to prosty sposób na wykorzystanie darmowej wody, czyli deszczówki. W całym kraju dzięki temu programowi zaoszczędzonych zostanie milion metrów sześć. wody rocznie

Każdy wnioskujący może dostać nawet 5tys. zł dofinansowania. Ta kwota obejmuje maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji - przewodów odprowadzających wody opadowe, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego, czyli wszystkiego, co służy nawadnianiu lub innemu wykorzystaniu zatrzymanej wody.

- Podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 3 tys. litrów kosztuje ok. 2 tys. zł – wyjaśnia Marcin Osowski. - Jeśli dodamy do tego wszelkie przewody, które doprowadzą do niego deszczówkę, oraz robociznę, to okazuje się, że za własne kilkaset złotych możemy mieć instalację wartą kilka tysięcy

Dofinansowaniu podlegać mogą koszty, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020 r.

- Podczas gdy Europejczyk zużywa ok. 200 litrów wody dziennie, mieszkaniec Afryki Subsaharyjskiej zużywa jej 10 litrów – informuje Paulina Górska, kierownik Zespołu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku. Te różnice pokazują, że świadomość tego, jak ważna i cenna jest woda, wśród mieszkańców naszego kontynentu jest dość niska. Musimy to zmienić i nauczyć się mądrzej korzystać z ziemskich zasobów

Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową pocztą na adres WFOŚiGW w Gdańsku albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP.

Ogólnopolski budżet programu to 100 mln zł. „Moja Woda” realizowana będzie do 2024 roku. Program ogłoszony został przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.