Niedziela, 25.8.2019

Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

2019-08-02

75. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 17.00 w Sztumie zawyły syreny. Starosta Sztumski Sylwia Celmer wraz z Przewodniczącym Komisji Edukacji Adamem Krupą oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego i mieszkańcami uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożono kwiaty pod Głazem Pamięci oraz Pomnikiem Rodła oddając w ten sposób hołd bohaterom walczącym o wolność. Starosta Sylwia Celmer podziękowała przybyłym za obecność oraz wspomniała, „że dzień 1 sierpnia 1944 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. W godzinę „W”, o 17:00, minutą ciszy i dźwiękiem syren każdego roku upamiętniamy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz czcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy i jednocześnie niepodległość Polski. To z postawy powstańców, ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi powinniśmy wszyscy brać przykład. Naszymi czynami pokażmy, że pamiętamy o ich poświęceniu i heroizmie. Bohaterowie tamtych dni, są wśród nas. W Powstaniu Warszawskim polegli także mieszkańcy powiatu sztumskiego”.
Starosta przypomniała również, „że to dzięki śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zapadły ostateczne decyzje o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego”. Przeznaczono na siedzibę Muzeum zabytkowy budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej, powołano Radę Honorową i Radę Programową Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.