Czwartek, 29.10.2020

Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii

2020-09-17

81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Szkoły Powiatu Sztumskiego oddały cześć bohaterom...

Z okazji 81 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. oraz Dnia Sybiraka w szkołach Powiatu Sztumskiego miało miejsce upamiętnienie tego tragicznego rozdziału historii.

Odbywało się to w różnych formach. Dyrekcja i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach spotkali się pod Głazem Pamięci i tam też złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, przypominając tym samym trudną historię Polski.

Kwiatami uhonorowano bohaterów tamtych dni także pod obeliskiem przy Dębach Pamięci na terenie Zespołu Szkół im. J. Kasprowicza w Sztumie. Dodajmy, że miejsce to poświęcone jest także żołnierzom pomordowanym w Charkowie i Katyniu.

W nieco inny sposób oddano cześć bohaterom i ofiarom sowieckiej agresji w Zespole Szkół w Dzierzgoniu, gdzie nauczyciele w ramach lekcji historii zaprezentowali uczniom film dokumentalny, który był emitowany w TVP Polonia: „Cios w plecy. Agresja ZSRR na Polskę”.