Wtorek, 19.9.2017

Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

2017-08-23

APEL MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO DO PRZEDSIĘBIORCÓW

W nocy z 11 na 12 sierpnia przez teren województwa pomorskiego przeszła nawałnica o niespotykanej sile, która zniszczyła wiele hektarów lasów, pól uprawnych, pozbawiła dobytku dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Dotknięty do głębi rozmiarem szkód, jakie siły przyrody spowodowały na terenie naszego województwa, zwracam się do Państwa z gorącym APELEM O POMOC.

Ofiarami katastrofy zostali nasi sąsiedzi, pozbawieni prądu i wody, oczekują naszej pomocy i wsparcia. Pomóżmy najbardziej potrzebującym poprzez dar serca w formie pomocy rzeczowej lub finansowej. Nie pozostańmy obojętni na ludzką krzywdę, której nie są w stanie odzwierciedlić żadne zdjęcia i relacje telewizyjne. Wobec klęski żywiołowej, która dotknęła nasz region, konieczna jest solidarność i wspólne działania niwelujące szkodę. Samorząd Województwa Pomorskiego w swoim zakresie kompetencji w najbliższym czasie takie działania podejmie.

Głęboko wierzę, że wśród pomagających jak zwykle nie zabraknie pomorskich przedsiębiorców. Serdecznie proszę pomorskie organizacje przedsiębiorców i pracodawców o włączenie się w działania na rzecz poszkodowanych społeczności.

Jeśli chodzi o pomoc materialną, to obecnie najbardziej potrzebne rzeczy to środki czystości, kołdry, pościele, ręczniki, żywność o długim terminie ważności, art. sanitarne i budowlane, woda butelkowana (najlepiej 5 l), agregaty prądotwórcze, sprzęt do usuwania skutków katastrofy.

Proszę także Państwa organizacje, a za Państwa pośrednictwem pomorskich przedsiębiorców, o rozważenie objęcia indywidualną opieką lokalnych przedsiębiorców, którzy w wyniku klęski żywiołowej stracili możliwość normalnego funkcjonowania. Być może dzięki pomocy indywidualnie dobranej do ich specyficznych potrzeb, udzielonej przez innych przedsiębiorców, uda się szybko przywrócić ich firmy do normalnego funkcjonowania na rynku i uchronić zagrożone miejsca pracy.

Wreszcie, proszę o rozważenie, czy pomorscy przedsiębiorcy nie włączyliby się w inicjatywę zorganizowania dzieciom z rodzin poszkodowanych przez kataklizm kolonii poza miejscem zamieszkania, w szczególności na czas usuwania szkód oraz porządkowania ich rodzinnych gospodarstw domowych.

We wszystkich wskazanych wyżej sprawach osobą kontaktową będzie pan Michał Szczupaczyński, którego upoważniłem do koordynowania pomocy dla osób poszkodowanych przez kataklizm: m.szczupaczynski@pomorskie.eu, tel. 502 757 496. Proszę Państwa o wrażliwość ponad podziałami, o wsparcie w każdej możliwej formie już teraz.

Mieczysław Struk