Przejdź do treści

Czwartek, 23.5.2019

Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2019-03-15

Informacja

W dniu 12 marca 2019 roku Pani Starosta Sylwia Celmer uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Oddział w Starym Polu. Szkolenie dotyczyło funkcjonowania biogazowni rolniczej Ośrodka Hodowli Zarodowej Gajewo w Tragaminie. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z technologią produkcji biogazu, mieli możliwość obejrzenia instalacji i zapoznania się z parametrami procesowymi oraz parkiem maszynowym.

 

Biogazownia w Tragaminie produkuje biogaz w procesie fermentacji beztlenowej (o średniej zawartości metanu 55%) W wyniku jego spalania w dwóch jednostkach kogeneracyjnych wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna. Roczna produkcja energii elektrycznej brutto to ok. 6000 MWh.
Część z wytworzonej energii elektrycznej i cieplnej jest zużyta na potrzeby procesu technologicznego, część - zostaje zużyta w zakładzie rolnym Ośrodek Hodowli Zarodowej Gajewo, nadwyżka energii cieplnej jest wykorzystywana na terenie biogazowni do celów suszarnianych, a pozostała część energii elektrycznej jest sprzedawana do operatora sieci elektroenergetycznej.
Oprócz energii elektrycznej biogazownia wytwarza również nawóz – masę pofermentacyjną o wysokiej zawartości składników mineralnych N, P K, Ca, Mg, S, który służy spółce jako nawóz na pola. Masa ta jest pozbawiona przykrego zapachu, wolna od zanieczyszczeń chorobotwórczych i od nasion chwastów.
Zakład posiada niezbędne obiekty i urządzenia służące do prowadzenia przetwarzania odpadów w procesie R3.
Moc przerobowa instalacji lub urządzenia do przetwarzania odpadów wynosi 45 000 ton/rok.
W spotkaniu uczestniczyli rolnicy , młodzież ze szkół o profilu rolniczym oraz pracownicy samorządowi. To bardzo interesujące spotkanie dało możliwość uczestniczenia w dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa, jakości i eksploatacji tego rodzaju instalacji. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość przekonania się czy biogazownia rzeczywiści jest obiektem emitujacym uciążliwe zapachy.

wydruk, pdf

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Translator

Logo Powiatu

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w BarlewiczkachSOSW
Kołoząb


SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.