Czwartek, 22.6.2017

Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

2013-04-30

Konsultacje społeczne projektów Regionalnych Programów Strategicznych (RPS) w zakresie transport (RPS T), energetyka i środowisko (RPS EiŚ) i rozwój gospodarczy (RPS RG)

We wrześniu 2012 roku Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. System realizacji Strategii zakłada przygotowanie sześciu regionalnych programów strategicznych (RPS) w zakresie: rozwoju gospodarczego, atrakcyjności kulturalnej i turystycznej, aktywności zawodowej i społecznej, ochrony zdrowia, transportu, energetyki i środowiska.

RPS mają szczegółowo określić, co samorząd województwa chce robić – we współpracy z partnerami – przez najbliższe siedem lat. Treść sześciu RPS będzie miała bezpośrednie przełożenie na treść dwufunduszowego regionalnego programu operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP) finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od 8 kwietnia trwają konsultacje społeczne projektów regionalnych programów strategicznych które potrwają do 7 czerwca br (61 dni). Projekty RPS umieszczone zostały na stronie internetowej www.strategia2020pomorskie.eu wraz ze stosownymi formularzami konsultacyjnymi.
W dniu 9 maja 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Sztumie w ramach trwających konsultacji społecznych nad Regionalnymi Programami Strategicznymi odbędzie się kolejne, trzecie spotkanie zespołu roboczego pracującego nad tematami z zakresu transportu, energetyki i środowiska oraz rozwoju gospodarczego.
Do tej pory odbyły się dwa spotkania zespołu w dniach 16 i 25 kwietnia 2013 r. Prace skupiały się na analizie projektów dokumentów RPS ze szczególnym uwzględnieniem możliwości realizacji przedsięwzięć na obszarze powiatu sztumskiego.
Trzeci etap prac zakończony zostanie zredagowaniem formularzy z uwagami do konsultowanych dokumentów.
Intencją Zarządu Województwa Pomorskiego jest, aby konsultacje społeczne odbywały się w powszechnym dialogu angażującym zarówno instytucje publiczne, partnerów społeczno-gospodarczych, jak i mieszkańców regionu. W ramach konsultacji planowane są również konferencje podsumowujące dla poszczególnych RPS oraz cykl konferencji subregionalnych. W Subregionie Nadwiślańskim odbędą się dwie konferencje: 16 maja 2013 roku w Starogardzie Gdańskim i 22 maja 2013 roku w Kwidzynie.
Terminy wszystkich spotkań dostępne są na stronie internetowej www.strategia2020pomorskie.eu.

Zespół roboczy

PWiK w Sztumie

Wydarzenie

10.06.2013 r.