Czwartek, 24.9.2020

Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

2020-08-11

KORONAWIRUS. Od soboty w 19 powiatach w Polsce nowe obostrzenia. W powiecie sztumski 4 zakażonych…

Minister Łukasz Szumowski podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia przedstawił nowe działania wdrażane w ramach walki z epidemią koronawirusa. Szczególne obostrzenia dotyczyć będą 19 powiatów w Polsce. 9 z nich zostało oznaczonych czerwonym kolorem - tu noszenie maseczek będzie obowiązkowe w każdej przestrzeni publicznej.

Do tej pory powiat sztumski i powiaty z nim sąsiadujące nie zostały objęte podwyższonymi obostrzeniami. Zakażenia dotyczą 4 osób w powiece sztumskim. Są to: 1 kobieta w starszym wieku, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w młodym wieku.

Dodajmy, że w sąsiednim powiecie kwidzyńskim: do tej pory odnotowano 2 zakażenia - 1 mężczyzna w starszym wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku.

W poniedziałek (10.08): w woj. pomorskim odnotowano 48 zakażeń, w całym kraju 619.

Na mapie Polski kolorem czerwonym oznaczono powiaty z najbardziej restrykcyjnymi normami sanitarnymi, a żółtym gdzie je podwyższono. Kolor zielony dotyczący większości powiatów w kraju, oznacza, że obowiązują ogólne dla wszystkich obostrzenia. Mowa o zachowaniu odstępów co najmniej 1,5 m od innych osób i noszeniu maseczek zasłaniających ust i nos w miejscach publicznych, takich jak na przykład sklepy czy komunikacja miejska.

Rozporządzenie ws. nowych obostrzeń weszło w życie w sobotę, 8 sierpnia.

Ministerstwo Zdrowia podało też aktualne statystyki dotyczące epidemii. Liczba potwierdzonych przypadków osób zakażonych koronawirusem od początku epidemii wynosi obecnie (stan na czwartek rano) 49 tys. 515. Zmarło 1774 osób.

9 powiatów oznaczonych przez ministerstwo zdrowia kolorem czerwonym znajduje się w: województwie wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim. To powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

Żółtym kolorem, informującym o nieco mniejszym niebezpieczeństwie zarażenia i łagodniejszym rygorom, oznaczono 10 kolejnych powiatów, w pięciu wymienionych województwach i dodatkowo w województwie świętokrzyskim. To powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

W poniedziałek, 10 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na Pomorzu zanotowano 48 przypadków, w tym w Gdańsku - 14. W ciągu ostatniej doby w całym kraju zmarły 2 osoby. Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 52 410 zachorowań oraz 1 809 zgonów.