Czwartek, 29.10.2020

Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii

2020-10-17

KORONAWIRUS: Sytuacja zmienia się dynamicznie. Powiat Sztumski nadal w żółtej strefie

Sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Obecnie mamy w całym kraju wzrost wykładniczy zachorowań na COVID-19. Obecnie Powiat Sztumski nadal znajduje się w żółtej strefie bezpieczeństwa, mimo że blisko połowa powiatów w Polsce jest już strefie czerwonej.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

W strefie czerwonej są m.in. sąsiedzi Powiatu Sztumskiego: powiaty kwidzyński i tczewski. Ten ostatni od 15 października

Minister Zdrowia ogłosił wprowadzenie czerwonej strefy, co wiąże się z wprowadzeniem rygorów sanitarnych. woj. pomorskim są to: powiat chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot.

Przypominamy obowiązujące zasady w obu strefach:

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;

zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

• lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
  • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

• ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Źródło: mz.gov.pl