Wtorek, 11.8.2020

Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

2020-07-06

Mieszkanka naszego powiatu wyróżniona za pomoc seniorom

Aurelia Sitek-Juszczak z Powiatu Sztumskiego została wyróżniona przez Urząd Marszałkowski w konkursie wojewódzkim promującym pomaganie seniorom. Wymienioną laureatkę nagrodzono w kategorii Zwyczajny Niezwyczajny Senior z dziewięcioma innymi osobami.

Wszyscy kandydaci wyróżnili się w sposób szczególny w działalności na rzecz osób starszych, promując działania międzypokoleniowe.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 41 kandydatur: 19 w kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, 3 w kategorii Pracodawca przyjazny Seniorom oraz 19 w kategorii Przyjaciel Seniora. Wszystkie zgłoszenia zakwalifikowano do oceny merytorycznej. Kapituła konkursu, którą stanowili członkowie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej, 25 czerwca 2020 r. zdecydowała o przyznaniu nagród.

Kto zgłaszał kandydatów?

Zgłoszenia przyjmowano w trzech kategoriach: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom i Przyjaciel Seniora.

– Pomorska Rada Polityki Senioralnej wybrała z każdego powiatu w każdej kategorii po jednym laureacie – mówi Barbara Bałka, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. polityki senioralnej. Każdy z nich otrzymał jeden z tytułów oraz dyplom, upominki rzeczowe oraz grafiki wykonane przez lokalnych artystów. Kandydaci byli zgłaszani przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne z województwa pomorskiego.

Ze względu na epidemię koronawirusa, termin składania propozycji kandydatur został wydłużony. A wszystko po to, by docenić osoby zajmujące się społecznie osobami starszymi.

– Docierali do nich wolontariusze, m.in. harcerze, którzy pytali sąsiadów, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, zostawiali im maseczki ochronne, wrzucali je do skrzynek, robili zakupy, wyprowadzali psa czy chociażby służyli duchowym wsparciem i rozmową – dodaje Bałka.