Przejdź do treści

Niedziela, 25.8.2019

Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2012-02-21

Modelowy Dom Energetyczny

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane budownictwem ekoenergetycznym oraz zastosowaniem OZE do zwiedzania "Domku Energetycznego" zasilanego energią wiatru (turbina wiatrowa), słońca (panele słoneczne oraz ogniwa PV), rekuperatorem oraz pompą ciepła.

Domek jest czynny w dniach:
•    poniedziałek - piątek -  11:00 - 17:00,
•    sobota - 10:00 - 14:00,
•    niedziela - nieczynny.
grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr tel. (55) 279 70 79 lub mailowo praze@praze.pl - dla szkół istnieje możliwość przeprowadzenia wcześniejszej prelekcji nt. OZE oraz możliwości oszczędzania energii w domu/szkole.

 

Całość instalacji jest opomiarowana i wyświetlana na monitorze wewnątrz budynku.

Informacje ogólne:
Czego można dowiedzieć się w Modelowym Domu Energetycznym?
Zasady działania systemu energetycznego budynku: minielektrownia wiatrowa, ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła, kolektor słoneczny, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacją.
Gdzie stoi dom?
Obecnie znajduje się na terenie Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego w miejscowości Górki 3 k/ Kwidzyna i pozostanie tam do końca kwietnia. Administratorem MDE jest Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią.
Kiedy można odwiedzać domek?
Od 7 lutego będzie można zwiedzać domek od poniedziałku do piątku w godzinach 11-17 oraz w soboty w godzinach 10-14.
O domu:
Modelowy Dom Energetyczny jest zasilany w energię cieplną i elektryczną poprzez zintegrowany system urządzeń, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Urządzenia te są opomiarowane i sterowane przez rozbudowany system automatyki, który na bieżąco analizuje parametry, optymalizując współpracę. Wyniki obliczeń pojawiają się w postaci wykresów na monitorze zainstalowanym wewnątrz budynku. Z systemem można się komunikować w każdej chwili, na przykład przez telefon komórkowy lub internet.

Energię cieplną zapewniają:
Pompa ciepła - Energię cieplną do ogrzewania budynku zapewnia pompa ciepła typu powietrze-woda o mocy 1 kW. Pompa pobiera energię z powietrza zasysanego czerpniami umieszczonymi na zewnątrz budynku (są one dolnym źródłem pompy) i oddaje ją do wnętrza w odpowiednio dostosowanych parametrach. W domku modelowym pobrane powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń za pośrednictwem klimakonwektora (górnego źródła pompy) W okresie zimowym klimakonwektor pełni standardowo funkcję grzania budynku, a w okresie letnim wykorzystywany jest do chłodzenia dzięki możliwości pracy w odwróconym obiegu

Kolektory słoneczne - Ciepła woda do użytku domowego przechowywana jest w zbiorniku CWU (ciepłej wody użytkowej) dzięki energii słonecznej pobieranej przez system kolektorów słonecznych. Kolektory umieszczone na dachu - pozyskują energię z promieniowania słonecznego za pośrednictwem znajdującego się w ich rurach próżniowych absorbera. Krążący w systemie czynnik grzewczy (w tym wypadku glikol) transportuje energię słoneczną z kolektorów do zbiornika CWU. W zbiorniku trafia do wężownicy, która z kolei umożliwia przekazanie energii słonecznej do wody użytkowej. Przy braku lub niedoborze energii słonecznej system jest automatycznie wspomagany przez pompę ciepła, która zaczyna pracować dwutorowo, biorąc udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
System wentylacyjny z rekuperacją - Bardzo ważnym elementem gospodarki cieplnej budynku jest wentylacja nawiewno-wywiewna oparta na działaniu rekuperatora - wymiennika pozwalającego na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Odzyskanym ciepłem ogrzewa się świeże powietrze nawiewane do budynku. Sprawność odzysku wynosi powyżej 90%. Obieg powietrza wymuszają wentylatory, a nawiew i wywiew zainstalowane są w takiej odległości, aby nie dochodziło do zasysania zużytego powietrza z powrotem do systemu.
Energię elektryczną zapewniają:

Turbina wiatrowa - turbina wiatrowa zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną nadającą się do zastosowań domowych - wytwarzany przez nią prąd stały zostaje przekształcony w inwerterze na prąd zmienny o napięciu 230V. W zastosowaniach przydomowych najlepiej sprawdzają się turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu, ze względu na ich cichą pracę, niską prędkość startową i wysoką efektywność niezależnie od kierunku wiatru. Cechy te pozwalają instalować turbiny na dachach budynków, a to bezpośrednio obniża koszty inwestycji. Zastosowanie turbiny wiatrowej jest opłacalne, gdy średnia roczna prędkość wiatru w danej lokalizacji przekracza 5,5 m/s, dlatego decyzję o instalacji powinien poprzedzić audyt wietrzności.
Ogniwa fotowoltaiczne - W naszych warunkach klimatycznych doskonałym wsparciem dla turbin wiatrowych w generowaniu zielonej energii są ogniwa fotowoltaiczne (słoneczne). Jedną z charakterystycznych cech polskiego klimatu jest to, że w dni bezwietrzne najczęściej jest słonecznie i na odwrót, dlatego system hybrydowy oparty na turbinie wiatrowej i ogniwach fotowoltaicznych jest stabilniejszy pod względem wytwarzanie energii niż system oparty na jednej technologii. Ogniwo fotowoltaniczne przetwarza energię słoneczną na prąd stały za pośrednictwem półprzewodnikowego złącza p-n, w którym pod wpływem działania fotonów rozpoczyna się proces przemieszczania ładunków elektrycznych i tym samym pojawia się napięcie elektryczne. Ogniwa fotowoltaniczne połączone są w moduły. Z takich modułów składają się panele słoneczne podpięte do inwertera, który podobnie jak w przypadku turbin wiatrowych zamienia prąd stały na prąd przemienny o napięciu 230V nadający się do zastosowań domowych.

System generowania zielonej energii elektrycznej nie jest do końca samowystarczalny w okresach bezwietrznych i bezsłonecznych, kiedy poziom wytwarzania energii może być bardzo niski. W razie wystąpienia niedoborów zainstalowany w systemie inwerter, podłączony do zewnętrznej sieci energetycznej, automatycznie przełącza cały dom na zasilanie sieciowe. Z drugiej strony, kiedy turbina wiatrowa i fotoogniwa słoneczne pracują optymalnie, mogą pojawiać się nadwyżki produkowanej energii. W takich wypadkach system umożliwia przekazanie energii nadwyżkowej do sieci energetycznej. Operacja przekazania zostaje zarejestrowana przez dwukierunkowy licznik energii elektrycznej, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie dokładnych rozliczeń z firmą energetyczną.

wydruk, pdf

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Translator

Logo Powiatu

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w BarlewiczkachSOSW
Kołoząb


SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.