Czwartek, 22.6.2017

Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

2011-06-13

Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I

W miejscowości Biała Góra realizowana jest inwestycja pn. „Budowa przystani żeglarskiej w Białej Górze”, która jest integralną częścią projektu pn. „Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Dotacje na innowacje - inwestujemy w waszą przyszłość.

W miejscowości Biała Góra została zrealizowana inwestycja pn. „Budowa przystani żeglarskiej w Białej Górze”, która jest integralną częścią projektu pn. „Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Projekt, o którym mowa powyżej został zrealizowany w partnerstwie 2 województw, a mianowicie pomorskiego i warmińsko – mazurskiego i obejmuje swoim zakresem inwestycje realizowane przez 12 jednostek samorządu terytorialnego:

1.    Gmina Braniewo
2.    Miasto Braniewo
3.    Gmina Miasta Elbląg
4.    Miasto i Gmina Tolkmicko
5.    Gmina Cedry Wielkie
6.    Gmina Miasta Gdańsk
7.    Gmina Miasta Krynica Morska
8.    Gmina Miejska Malbork
9.    Gmina Nowy Dwór Gdański
10.    Gmina Stegna
11.    Gmina Miejska Tczew
12.    Powiat Sztumski

Głównym elementem inwestycji w Białej Górze jest budowa przystani żeglarskiej na rzecze Nogat naprzeciwko istniejącej śluzy, która jest jednym z najciekawszych, czynnych zabytków techniki na Pomorzu.

Do stanicy, o której mowa powyżej mogą cumować małe jachty, statki pasażerskie, kajaki, oraz łodzie, zaś od strony lądu będzie można dotrzeć do niej ścieżką pieszą biegnącą od strony parkingu zlokalizowanego przy drodze wojewódzkiej nr 603.

Bezpośrednio z parkingu wiedzie trakt pieszy do hangaru zimowego przeznaczonego na sprzęt wodny oraz bazy wodniackiej stanowiącej zaplecze socjalne dla żeglarzy i kajakarzy.

Przystań jest idealnym miejscem postojowym dla turystów zmierzających drogą wodną zarówno od strony Tczewa i Malborka w kierunku południowym, jak również od strony Kwidzyna w kierunku północnym.

Budowa tej infrastruktury turystycznej służyć ma intensyfikacji ruchu turystycznego w powiecie sztumskim.

Dzięki przedmiotowemu projektowi powiat zyska możliwość bycia swego rodzaju bazą wypadową dla turystów zwiedzających Szlak Polskich Zamków Gotyckich we wschodniej części województwa  tj. Malbork – dawna stolica państwa zakonnego, Kwidzyn – niegdyś siedziba biskupów pomezańskich i aktualnie muzeum etnograficzne prawobrzeżnego Dolnego Powiśla oraz Sztum - letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Więcej informacji na temat całego projektu „Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” na stronie: www.petla-zulawska.pl oraz pod numerem telefonu (055) 267 74 56.

Zachęcamy również do odwiedzenia stron:

www.woj-pomorskie.pl
www.pot.gov.pl