Przejdź do treści

Wtorek, 11.8.2020

Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2020-07-20

Policjanci ostrzegali seniorów przed oszustami

Fot. KPP Sztum

W minionym tygodniu w Dzierzgoniu odbyło się spotkanie policjantów z seniorami. W czasie spotkania były poruszane tematy m.in. bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zapobieganie oszustwom metodą tzw. na policjanta lub ,na wnuczka.

Policjanci: dzielnicowy Posterunku Policji w Dzierzgoniu oraz ds. profilaktyki społecznej Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, spotkali się z seniorami w Domu Seniora w Dzierzgoniu.

W trakcie spotkania policjanci ostrzegali przed tzw. oszustwami na wnuczka oraz na policjanta. Funkcjonariusze omówili zasady zachowania ograniczonego zaufania wobec różnego rodzaju ankieterów, akwizytorów, osób podających się za elektryków, pracowników instytucji publicznych, a przede wszystkim fałszywych członków rodziny, którzy często okazują się oszustami i poprzez odpowiednio prowadzoną manipulację wprowadzają w błąd osoby starsze, narażając je na straty finansowe i materialne.

Mundurowi przypominali, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z policją pod nr. 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

W dalszej części spotkania policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Zwrócono uwagę na fakt, że do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w miejscach dla nich przeznaczonych: na przejściach dla pieszych, okolicach skrzyżowań, chodnikach. Prawidłowe korzystanie z dróg dla pieszych daje więc jedynie złudne wrażenie bezpieczeństwa. Dlatego pieszy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo powinien skoncentrować się na drodze i uważnie rozglądać się. Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć, zamiast ,,wchodzić z marszu”. Policjanci zachęcali seniorów do noszenia odblasków, podkreślając, że ich noszenie znacznie zwiększa widoczność pieszego, a zatem wpływa na ich bezpieczeństwo.

Wizyta w Dzierzgoniu zakończyła się wymianą poglądów, a także dyskusją na temat zagrożeń oraz możliwości przeciwdziałania im. Policjanci bowiem do seniorów przyszli nie tylko z dobrymi radami, ale i z chęcią wysłuchania ich opinii na temat bezpieczeństwa w mieście.

wydruk, pdf

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Translator

Logo Powiatu

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w BarlewiczkachSOSW
Kołoząb


SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.