Wtorek, 11.8.2020

Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

2020-07-03

Ruszył fotograficzny konkurs „Pomorskie w kadrze”

Mieszkańcy i sympatycy Pomorza mogą już zgłaszać swoje zdjęcia prezentujące najciekawsze krajobrazy naszego regionu. Nagrodą dla zwycięzców będą bony na zakup urządzeń i akcesoriów fotograficznych o wartości 4-5 tys. zł. Konkurs „Pomorskie w kadrze" organizowany jest w ramach działań związanych z tzw. audytem krajobrazowym.

Celem konkursu fotograficznego „Pomorskie w kadrze" jest zwrócenie uwagi na interesujące i unikatowe miejsca w województwie pomorskim, a także promocja walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych, krajobrazowych i turystycznych naszego regionu.

Jego organizatorem jest Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, natomiast patronat honorowy nad nim objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Kto może wziąć udział w konkursie?

– Do udziału zapraszamy każdego, kto jest wrażliwy na piękno pomorskich krajobrazów i uchwycił je na wykonanej przez siebie fotografii. Konkurs skierowany jest zarówno do osób profesjonalnie zajmujących się fotografią, jak również do amatorów – mówi Jakub Pietruszewski, dyrektor PBPR.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin i karta zgłoszenia, są dostępne na stronie internetowej: www.pbpr.pomorskie.eu

Zgłoszenia można przesyłać w terminie od 1 lipca do 20 września 2020 r. Natomiast zwycięzców poznamy 20 października w Międzynarodowym Dniu Krajobrazu. Przewidziano nagrodę główną dla najlepszej fotografii oraz nagrody dla najlepszych zdjęć w poszczególnych kategoriach.

Laureaci otrzymają bony o łącznej wartości 4, 5 tys. zł, które będzie można zrealizować w sklepach oferujących urządzenia i akcesoria fotograficzne. Dodatkowo, przyznane zostaną również wyróżnienia w postaci upominków. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień będzie towarzyszyło konferencji i specjalnie przygotowanej wystawie.

Wskazanie najciekawszych pomorskich krajobrazów przez uczestników konkursu będzie dla naszego samorządu pomocne przy sporządzaniu tzw. audytu krajobrazowego. Obecnie prace nad tym dokumentem prowadzi Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego.

Audyt krajobrazowy określi cechy charakterystyczne pomorskiego krajobrazu oraz dokona ich oceny, wyznaczając „krajobrazy priorytetowe", czyli miejsca, które są szczególnie cenne ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe.

Możesz składać prace w kategorii:

Krajobraz – Przyroda: zdjęcia obiektów i krajobrazów przyrodniczych,

Krajobraz – Architektura i urbanistyka: zdjęcia obiektów i układów architektonicznych,

Krajobraz – Kultura i tradycja regionu: zdjęcia dokumentujące działalność kulturalną i jej materialne przejawy, a także elementy charakterystyczne dla tradycyjnych, regionalnych form działalności człowieka,

Krajobraz „z lotu ptaka": zdjęcia wykonane z przestrzeni powietrznej, w tym za pomocą drona.