Przejdź do treści

środa, 25.11.2020

Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2020-10-19

STOP PNEUMOKOKOM! Akcja bezpłatnych szczepień obejmuje także seniorów z Powiatu Sztumskiego

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Szpitale Pomorskie zapraszają na BEZPŁATNE szczepienia przeciwko pneumokokom. W programie bierze udział także Powiat Sztumski. Zabiegi będą wykonywane na Os. Sierakowskich 5 w Sztumie.

Samorząd woj. pomorskiego pomaga w zapobieganiu chorobom, które wywołują wspomniane bakterie, realizując „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+”. W trosce o Państwa zdrowie, dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Sztumie mieszkańcy powiatu mogą wziąć udział w tym programie. Na ten cel przeznaczyliśmy 6 255 zł – 50 proc. kosztów programu przy równoczesnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 6 255 zł.

Nie narażaj się – zaszczep się!

Dodajmy, że nie zaszczepiając się osoby starsze narażają się nie tylko na schorzenia układu oddechowego, ale także na zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapalenie oskrzeli. Dwoinka zapalenia płuc może także wywołać: zapalenie spojówek, otrzewnej, a nawet stawów.

Pneumokoki w skrajnych przypadkach, jakim jest m.in. znaczne osłabienie organizmu mogą stanowić zagrożenie życia, poprzez wywołanie ciężkiej inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP), co oznacza liczne zagrożenia: zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych, sepsą (posocznicą) i zapaleniem płuc z bakteriemią.

Akcja szczepień dedykowana jest seniorom 65+. m.in. dlatego, iż śmiertelność na skutek ataku tych bakterii w tej grupie wiekowej, jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób 35-49 lat. Szczepienia przeciwko pneumokokom w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażenia i powikłań.

Wśród osób szczególnie narażonych na zakażenie pneumokokami są także osoby cierpiące na choroby przewlekłe układu oddechowego (m.in. POChP), sercowo – naczyniowe, cukrzycę oraz palacze.

Przebieg chorób pneumokokowych u pacjentów z ww. grup jest cięższy, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony, bądź nie w pełni wykształcony. Zachorowalność w ww. grupach rośnie wraz z wiekiem.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc) – została wykryta przez Ludwika Pasteura pod koniec XIX w. Mikroby te odpowiadają za ok. 35 proc. przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc u dorosłych. Czynnik ryzyka stanowią przewlekłe choroby płuc oraz infekcje grypowe. Ok. 25-30 proc. przypadków zapalenia płuc przebiega z bardzo niebezieczną bakteriemią.

Źródło: www.szpitalepomorskie.eu

wydruk, pdf

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Translator

Logo Powiatu

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w Barlewiczkach


 

SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.