Niedziela, 25.8.2019

Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

2019-08-02

75. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 17.00 w Sztumie zawyły syreny. Starosta Sztumski Sylwia Celmer wraz z Przewodniczącym Komisji Edukacji Adamem Krupą oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego i mieszkańcami uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożono kwiaty pod Głazem Pamięci oraz Pomnikiem Rodła oddając w ten sposób hołd bohaterom walczącym o wolność. Starosta Sylwia Celmer podziękowała przybyłym za obecność oraz wspomniała, „że dzień 1 sierpnia 1944 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. W godzinę „W”, o 17:00, minutą ciszy i dźwiękiem syren każdego roku upamiętniamy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz czcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy i jednocześnie niepodległość Polski. To z postawy powstańców, ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi powinniśmy wszyscy brać przykład. Naszymi czynami pokażmy, że pamiętamy o ich poświęceniu i heroizmie. Bohaterowie tamtych dni, są wśród nas. W Powstaniu Warszawskim polegli także mieszkańcy powiatu sztumskiego”.
Starosta przypomniała również, „że to dzięki śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zapadły ostateczne decyzje o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego”. Przeznaczono na siedzibę Muzeum zabytkowy budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej, powołano Radę Honorową i Radę Programową Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

czytaj całość: 75. rocznica Powstania Warszawskiego

2019-08-01

Informacja

Informujemy, że w ramach treningu systemu alarmowania na obszarze powiatu, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu   1 sierpnia 2019 roku o godz. 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy emitowany przez syreny.

czytaj całość: Informacja

2019-07-25

PRZED NAMI LETNIA KAMPANIA PROMOCYJNA „ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM RZECZYPOSPOLITEJ”

W dniach od 5 do 9 sierpnia br. w ramach kolejnego etapu kampanii promocyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, WKU w Malborku, prowadzić będzie działania informacyjno-promocyjne.

Zespoły rekrutacyjne złożone z żołnierzy i pracowników WKU oraz żołnierzy z 22. BLT i 71. blpiech  w Malborku, można będzie spotkać w miejscach letniego wypoczynku: w Krynicy Morskiej i w Malborku. Podczas spotkań można będzie uzyskać informacje dotyczące naboru i służby w Wojsku Polskim, ale także przez chwile poczuć się jak żołnierz, poznając i przymierzając elementy ekwipunku żołnierskiego czy broni indywidualnej. Ponadto będzie można uzyskać informacje, o możliwości wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień, w każdą sobotę w wybranych jednostkach do 24 sierpnia pod hasłem „Wojskowe Wyzwanie.” Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania, do punktów promocyjno – informacyjnych, gdzie będzie można uzyskać rzetelne informacje związane ze służbą zawodową, przygotowawczą, terytorialną służbą wojskową, szkolnictwem wojskowym, czy Legią Akademicką.
Mobilne punkty rekrutacyjne czynne w godzinach od godz. 9.00 do 17.00:

Termin funkcjonowania punktu promocyjno – informacyjnego

Miejsce funkcjonowania punktu promocyjno – informacyjnego

05.08.2019 r.

Krynica Morska, pasaż przy Punkcie Informacji Turystycznej (przy porcie jachtowym i przystani Żeglugi Gdańskiej).

06.08.2019 r.

07.08.2019 r.

08.08.2019 r.

Malbork, Plac Jagiellończyka.