Niedziela, 25.8.2019

Imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

2019-07-08

Rodzina 500 Plus

Od 24 czerwca do 31 lipca br. trwa akcja informacyjna Programu Rodzina 500 Plus w województwie Pomorskim. W tych dniach specjalny bus odwiedzi wiele miejscowości, w których pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiedzą na wszelkie pytania mieszkańców dotyczące w/w Programu.
Dnia 2 lipca br. akcja ta dotarła do 3 gmin z terenu Powiatu Sztumskiego: Sztumu, Mikołajek Pomorskich oraz Starego Dzierzgonia. 3 lipca br. spotkania informacyjne odbyły się w pozostałych gminach: Dzierzgoniu oraz w Starym Targu, gdzie odbyła się Konferencja, zorganizowana przez Pomorski Urząd Wojewódzki dotycząca promocji Programu Rodzina 500 Plus. W spotkaniu wziął udział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Sztumski Sylwia Celmer, Wójt Gminy Stary Targ Wiesław Kaźmierski, Radni Powiatu Sztumskiego, Kierownicy i pracownicy jednostek podległych tut. Starostwu oraz Kierownicy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Sztumskiego.
Przypominamy, że zgodnie z założeniem Programu Rodzina 500 Plus, świadczenie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Nie ma znaczenia sytuacja finansowa rodziny. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć stosowny wniosek w gminie, w której się mieszka. Od 1 lipca można to zrobić drogą elektroniczną, przez internet, a już od 1 sierpnia wniosek można złożyć osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

czytaj całość: Rodzina 500 Plus

2019-07-05

XVII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”

W dniach 22.06.-26.06.2019r. dziesięcioro podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie wraz z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej Agatą Solińską oraz Martyną Głowacką - Sobczyk uczestniczyło w XVII Rajdzie Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”.
Głównymi celami Rajdu było: zdobycie przez uczestników wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, kształtowanie postaw etycznych i obywatelskich według hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Patrol otrzymał pseudonim  „Góra” „Dolina” upamiętniający postać Adolfa Pilcha jednego   z dowódców oddziałów Armii Krajowej.
Miejscowości, do których docierała młodzież m.in. Kasparus, Wdecki Młyn,  Wielki Bukowiec, swą historią powiązane  z majorem „Łupaszko” oraz dowodzonym przez niego oddziałem.
Wędrówka leśnymi ścieżkami, wieczory przy ognisku, poranki, kiedy budził wschód słońca i śpiew ptaków pozwoliły odetchnąć od otaczającej nas zewsząd techniki, telewizji, internetu. Podopieczni pieczy zastępczej wykazali się niezwykłym hartem ducha, pomimo ogromnego wysiłku fizycznego, chwil zwątpienia, bolących mięśni, nasi chłopcy nie poddali się – jesteśmy z nich niesamowicie dumni.
Wyrazy uznania oraz podziękowania za możliwość uczestnictwa i przeżycia tak niezwykłej przygody kierujemy do Stowarzyszenia Historycznego im. 5. Wileńskiej Brygady AK – organizatorów rajdu.

czytaj całość: XVII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”

Szczepienia przeciw pneumokokom

W Urzędzie Marszałkowskim zostało podpisane porozumienie przez Starostę oraz Wicestarostę w sprawie wyrażenia woli współpracy Województwa Pomorskiego z Powiatem Sztumskim przy realizacji regionalnego programu polityki zdrowotnej o nazwie „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej- szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka”. Do Programu zostaną zaproszone osoby  w wieku powyżej 65 lat, które nie były szczepione przeciw pneumokokom ( t.j. osoby z grupy ryzyka z problemami dolnych dróg oddechowych, leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej), będący mieszkańcami naszego powiatu.
Na mocy tego porozumienia powiat sztumski w 2019 roku w 50% sfinansuje koszt szczepień (t.j. 12 510 zł) dla 30% populacji w wieku powyżej 65 roku życia, znajdujących się w grupie ryzyka. Natomiast drugie 50% pochodzić będzie z dofinansowania Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowana kwota realizowanego Programu na terenie województwa wyniesie do 530 000,00 zł.  Celem powyższego Programu jest zapobieganie zachorowaniom na  inwazyjną chorobę pneumokokową, poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych.

Na zdjęciu (od prawej)
Agnieszka Kapała-Sokalska - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego
Sylwię Celmer – Starosta Powiatu Sztumskiego
Kazimierz Szewczun – Wicestarosta Powiatu Sztumskiego

czytaj całość: Szczepienia przeciw pneumokokom

2019-07-05

Szkoły w Powiecie Sztumskim zapraszają!

Drogi Absolwencie!

Jeszcze możesz zadbać o swoją przyszłość!

Zapoznaj się z ciekawą ofertą edukacyjną szkół prowadzonych
przez Powiat Sztumski na rok szkolny 2019/2020.

Termin składania dokumentów w rekrutacji podstawowej upływa 10 lipca.

czytaj całość: Szkoły w Powiecie Sztumskim zapraszają!

2019-07-03

POWIATOWA RADA RYNKU PRACY

2 lipca 2019 roku odbyło się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Rada jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty w sprawach dot. rynku pracy. Starosta Powiatu Sztumskiego Sylwia Celmer przywitała przybyłych członków rady oraz wręczyła nominacje nowym Członkom Rady. W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy wchodzą osoby powoływane przez Starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur organizacji związkowych i organizacji pracodawców, społeczno-gospodarczych organizacji rolników oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.
Na drugim już posiedzeniu Rady, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Agnieszka Mackiewicz przedstawiła zgromadzonym informację na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy. Podczas posiedzenia Radni opiniowali racjonalność gospodarowania środkami Funduszu Pracy oraz wydali opinię dotyczącą umorzenia nienależnie pobranego świadczenia.

czytaj całość: POWIATOWA RADA RYNKU PRACY