Sobota, 16.11.2019

Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

2019-10-29

Światowy Dzień Udaru Mózgu.

Światowa Organizacja Udaru Mózgu (World Stroke Organization) ustanowiła 29 października Światowym Dniem Udaru Mózgu w celu budowania świadomości choroby. W Europie rocznie odnotowuje się około miliona zachorowań. Szacuje się, że co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Jest to obecnie trzecia, zaraz po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci i główna przyczyna trwałej niepełnosprawności osób dorosłych.
Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód – to objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu.
Jeśli dostrzeżesz w/w objawy u bliskiej osoby, poproś aby:
- uśmiechnęła się - jeśli widzisz, że podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być porażona;
- jednocześnie podniosła nad głowę obie ręce - Gdy nie może tego zrobić, masz dowód, że niedowład objął połowę ciała;
- powtórzyła proste zdanie, np. dziś jest ładna pogoda. Jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może wykrztusić słowa, może to oznaczać udar.
Wtedy postępuj wg. następującej instrukcji:
1. Wezwij pogotowie ratunkowe, nie podawaj poszkodowanemu ani picia, ani jedzenia.
2. Jeśli poszkodowany jest przytomny, ułóż go w wygodnej dla niego pozycji.
3. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.