Czwartek, 24.9.2020

Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

2020-08-03

Syrena, kwiaty i znicze w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Starosta Sylwia Celmer podczas składnia wiązanek kwiatów w godzinę "W" przy Głazie Pamięci w Sztumie.

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, także w Sztumie dokładnie w godzinę „W”, oznaczającą kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”, tj. godz. 17.00 1 sierpnia 1944, mieszkańcy Powiatu Sztumskiego oddali hołd powstańcom.

Zawyła syrena alarmowa nadana z Zakładu Karnego w Sztumie. Delegacje: Zarządu Powiatu Sztumskiego ze Starostą Sylwią Celmer, radnych powiatowych, Klubu Myśli Patriotycznej oraz szkół w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kołozębiu - oddały hołd poległym, walczącym powstańcom, partyzantom i cywilom, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.

Przed symbolicznym złożeniem kwiatów i zniczy powstańcom pod Głazem Pamięci, głos zabrał Zbigniew Pędziwilk przewodniczący Klubu Myśli Patriotycznej, a zarazem radny powiatu. Przypomniał okoliczności zrywu niepodległościowego, jego przebieg, jakie znaczenie miał i nadal ma on dla kolejnych pokoleń Polaków.

- Gdy patrzę na poległych w Powstaniu Warszawskim mam przed oczami swojego syna i cieszę się, że dziś, żyjąc w wolnym kraju  nie musimy umierać za Ojczyznę – powiedziała Sylwia Celmer, Starosta Powiatu Sztumskiego. – Pamiętajmy o tym, ze wolność nie jest nigdy dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i o nią dbać.

Starostwo Powiatowe w Sztumie dziękuję funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Sztumie za pomoc w upamiętnieniu rocznicy 1 sierpnia 1944 r.

Symboliczne kwiaty i znicze dla upamiętnienia rocznicy zrywu złożono także przy pomnikach w Mikołajkach Pomorskich i Starym Dzierzgoniu.

Galerię zdjęć ze spotkania w dniu pamięci 1 sierpnia dostępna jest na profilu Facebookowym Starostwa Powiatowego w Sztumie:

Upamiętnienie powstańców warszawskich przy pomniku w Starym Dzierzgoniu.