Czwartek, 25.4.2019

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

2019-04-10

Uroczystość upamiętniające 79 - rocznicę zbrodni katyńskiej , 9 - rocznicę ofiar katastrofy smoleńskiej w powiecie sztumskim.

Wspólną modlitwą za zmarłych, przy Głazie Pamięci w Sztumie, którą celebrował ks. dziekan kan. mgr Andrzej Starczewski rozpoczęła się powiatowa uroczystość obchodów Dnia Pamięci Ofiar w 79-rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 9 rocznicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Zarys historyczny wydarzeń z kwietnia 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią w kwietniu 2010, przedstawił Pan Mariusz Krause nauczyciel z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, kierując tym samym podziękowania do samorządu za organizację oficjalnych obchodów tego dnia. Pani Starosta Sylwia Celmer podkreśliła jak ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa historia i akcentowanie pamięci o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyźnie.  Składając tym samym podziękowanie zebranym za ich obecność, która jest świadectwem pamięci o ofiarach.
O godz. 8.41 dźwiękiem syreny alarmowej, złożeniem kwiatów uczczono pamięć o ofiarach.
W uroczystości udział wzięli: Starosta Sztumski Sylwia Celmer, Wicestarosta Kazimierz Szewczun, ks. dziekan kan. mgr Andrzej Starczewski, Członkowie Zarządu Powiatowego, radni powiatu sztumskiego, przedstawiciele służb mundurowych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej  Policji, Zakładu Karnego, Ochotniczych Straży Pożarnych,  przedstawiciele; samorządów gminnych, KRUS oraz ARiMR, jednostek oświatowych, organizacji pozarządowych oraz  mieszkańcy powiatu sztumskiego.