Sobota, 20.7.2019

Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

2019-07-05

XVII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”

W dniach 22.06.-26.06.2019r. dziesięcioro podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie wraz z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej Agatą Solińską oraz Martyną Głowacką - Sobczyk uczestniczyło w XVII Rajdzie Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”.
Głównymi celami Rajdu było: zdobycie przez uczestników wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, kształtowanie postaw etycznych i obywatelskich według hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Patrol otrzymał pseudonim  „Góra” „Dolina” upamiętniający postać Adolfa Pilcha jednego   z dowódców oddziałów Armii Krajowej.
Miejscowości, do których docierała młodzież m.in. Kasparus, Wdecki Młyn,  Wielki Bukowiec, swą historią powiązane  z majorem „Łupaszko” oraz dowodzonym przez niego oddziałem.
Wędrówka leśnymi ścieżkami, wieczory przy ognisku, poranki, kiedy budził wschód słońca i śpiew ptaków pozwoliły odetchnąć od otaczającej nas zewsząd techniki, telewizji, internetu. Podopieczni pieczy zastępczej wykazali się niezwykłym hartem ducha, pomimo ogromnego wysiłku fizycznego, chwil zwątpienia, bolących mięśni, nasi chłopcy nie poddali się – jesteśmy z nich niesamowicie dumni.
Wyrazy uznania oraz podziękowania za możliwość uczestnictwa i przeżycia tak niezwykłej przygody kierujemy do Stowarzyszenia Historycznego im. 5. Wileńskiej Brygady AK – organizatorów rajdu.