środa, 25.11.2020

Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

2020-10-22

Z obietnic przechodzimy do działania. Podpisano oficjalną umowę na budowę obwodnicy Sztumu

Inwestycja, na którą mieszkańcy Sztumu czekali dekady – obwodnica Sztumu, weszła w fazę realizacji. W Starostwie Powiatowym w Sztumie podpisano w środę 14 października, historyczną umowę na finansowanie inwestycji przez rząd,  w obecności Marcina Horały, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Rafała Webera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Minister Marcin Horała stwierdził, iż była to odpowiedź na zgłaszane potrzeby społeczne i infrastrukturalne, mające przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu.

Rząd dotrzymuje słowa

- Chciałam podziękować za tę historyczna chwilę dla Powiśla. Jest ona wielką szansą na rozwój gospodarczy tej części województwa. Ta inwestycja będąca częścią programu budowy 100 obwodnic, to ukłon rządu w stronę samorządów. Możemy mówić o odciążeniu tranzytowym naszego miasta. Posiadamy tylko jedną drogę tranzytową, która nie spełnia wszystkich aspektów bezpieczeństwa. Po realizacji zadania zmieni się to całkowicie – stwierdziła Sylwia Celmer, Starosta Powiatu Sztumskiego, która przez ostatnie lata monitorowała postępy, których finałem było podjęcie ostatecznej decyzji o realizacji przedsięwzięcia.

Dodajmy, że głównym celem jest powstanie nowoczesnego odcinka w ciągu drogi krajowej nr 55 - trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowanej do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Powstanie odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 6 km. Inwestycji.

Zdaniem Rafała Webera, przygotowany przez obecny rząd i konsekwentnie realizowany program budowy 100 obwodnic jest dowodem na to, że rząd dotrzymuje danego słowa.

Wielkie oczekiwania mieszkańców

Stawka i oczekiwania mieszkańców w związku z planowaną trasą jest niebagatelna. Będzie oznaczać brak korków i zmniejszenie emisji spalin w centrum miasta.

- Kierujący korzystający z drogi krajowej nr 55 zapomną o trudnościach na tej trasie. Dowodzi to  konsekwencji w realizacji rządowego programu zrównoważonego rozwoju. Najpierw wykonamy studium, wybierzemy warianty przebiegu trasy, jednak proces projektowania i budowy dziś zapoczątkowaliśmy – podkreślił wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie  parlamentarzystów z  województwa pomorskiego z ramienia PiS Kazimierza Smolińskiego, Jarosława Selina, Jana Kiliana, a także przedstawiciela sejmiku wojewódzkiego radnego Arwida Żebrowskiego , którzy aktywnie wspierali samorząd w kwestii kwalifikacji budowy obwodnicy na terenie powiatu sztumskiego i wpisania jej do Rządowego Programu 100 Obwodnic.

(red.)