Czwartek, 29.10.2020

Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii

2020-09-15

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań w kierunku raka piersi

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.

Wyniki realizacji Programu są niestety bardzo niepokojące, co sprawia, że tego rodzaju akcje są szczególnie potrzebne.

- Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych, przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji Pań objętej badaniami - mówi Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka, Region Mammografia w Gdyni. - W marcu wynosił on niewiele ponad 38 proc. uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 proc. Zachęcamy wszystkie Panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji Pań w miejscowości:

- Sztum – 7 października 2020 w godzinach od 13.30 do 18.30 przy Urzędzie Miasta i Gminy, przy ul. Mickiewicza 39

W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:

• nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy

• są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Organizatorzy akcji proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58/666 24 44 lub na

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Potrzebne będą też zdjęcia z poprzednich mammografii.

Pracownicy LUX MED informują, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności, w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.

W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy pacjentki,  co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu.  Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji Pań są także środki do dezynfekcji rąk.

Organizatorzy proszą, by na badania stawić się w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.