Przejdź do treści

środa, 8.4.2020

Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2020-01-22

Zawsze gotowi, zawsz blisko - sztandar 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wojska obrony terytorialnej to piąty, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W środę, 15 stycznia, w siedzibie Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku odbyło się spotkanie w związku z rozpoczęciem procedowania ufundowania jednostce sztandaru.

Spotkanie poprowadził kmdr Tomasz Laskowski, Dowódca Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zebrani  mogli zobaczyć prezentację dotyczącą działalności 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i informacje o patronie jednostki kpt. mar. Adamie Dedio.

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Świtowej, samorządów z województwa pomorskiego i organizacji pozarządowych mogli też zobaczyć projekt planowanego sztandaru. Specjalista 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej Ireneusz Kaczmarek opowiedział zebranym co oznaczają poszczególne elementy sztandaru i co oznaczają znajdujące się tam skróty. Przedstawiono również harmonogram prac nad nadaniem takiego sztandaru.
Jeżeli wszystko pójdzie po myśli organizatorów nadanie sztandaru nastąpi podczas uroczystej ceremonii na Targu Węglowym w Gdańsku w niedziele 19 kwietnia. Istnieje prawdopodobieństwo, że w uroczystości weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. – Powiat sztumski będzie się starał włączyć w akcję i wesprzeć działania na rzecz nadania sztandaru jednostce. Ciągle mamy bowiem w pamięci wydarzenia z 13 czerwca 2019 r. kiedy to wojska obrony terytorialnej pomagały naszym mieszkańcom niwelować skutki nawałnicy. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się dalej tak prężnie rozwijała– mówi starosta Sylwia Celmer.

Dla przypomnienia -  żołnierze wojsk obrony terytorialnej (WOT) są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, jego zadaniem jest wspierać i uzupełniać ich działania. Tylko działająca na naszym terenie 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już tysiąc osób.

wydruk, pdf

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Translator

Logo Powiatu

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w BarlewiczkachSOSW
Kołoząb


SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.