Sobota, 18.11.2017

Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

2017-11-07

ZMIANA NUMERU ALARMOWEGO

Starosta Powiatu Sztumskiego Pan Wojciech Cymerys przypomina wszystkim mieszkańcom o zmianach dotyczących numeru alarmowego sztumskiego pogotowia ratunkowego. Obecnie każdy potrzebujący pomocy ratunkowej jak i będący w stanie zagrożenia życia powinien korzystać z numeru 112

Podstawą funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego jest ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1635), która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2014 i określa zadania i zasady działania CPR-ów w Polsce.
20 maja 2014 weszło w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 574)
Centrum powiadamiania ratunkowego to jednolity system, który obsługuje zgłoszenia alarmowe kierowane na numer alarmowy 112 umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych służb ratowniczych. Operatorzy numerów alarmowych odbierają połączenia, następnie przeprowadzają rozmowę w celu uzyskania odpowiednich informacji i drogą elektroniczną przekazują zgłoszenie do służb ratunkowych.