Sobota, 16.12.2017

Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

2013-03-05

Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I.

FUNDUSZE STRUKTURALNE UNII EUROPEJSKIEJ W PERPSEKTYWIE FINANSOWEJ 2007- 2013

Tytuł projektu: „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I.”

• Numer projektu: WND-POIG.06.04.00-00-009/10
  • Źródło finansowania: 6 Oś priorytetowa „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”, Działanie 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013
  • Wartość projektu: 7 105 037,54 złotych
  • Pozyskane dofinansowanie: 4 263 022,52 złotych
  • Wkład własny: 2 842 015,02 złotych
  • Okres realizacji projektu: grudzień 2010 – kwiecień 2012r.

W miejscowości Biała Góra została zrealizowana inwestycja pn. „Budowa przystani żeglarskiej w Białej Górze”, która jest integralną częścią projektu pn. „Pętla żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I” współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Projekt, o którym mowa powyżej powstał w partnerstwie 2 województw, a mianowicie pomorskiego i warmińsko – mazurskiego i obejmuje swoim zakresem inwestycje realizowane przez 12 jednostek samorządu terytorialnego:

1. Gmina Braniewo
  2. Miasto Braniewo
  3. Gmina Miasta Elbląg
  4. Miasto i Gmina Tolkmicko
  5. Gmina Cedry Wielkie
  6. Gmina Miasta Gdańsk
  7. Gmina Miasta Krynica Morska
  8. Gmina Miejska Malbork
  9. Gmina Nowy Dwór Gdański
  10. Gmina Stegna
  11. Gmina Miejska Tczew
  12. Powiat Sztumski

Głównym elementem inwestycji w Białej Górze przystań żeglarska na rzecze Nogat naprzeciwko istniejącej śluzy, która jest jednym z najciekawszych, czynnych zabytków techniki na Pomorzu.
Do stanicy, o której mowa powyżej będą mogły cumować małe jachty, statki pasażerskie, kajaki, oraz łodzie, zaś od strony lądu będzie można dotrzeć do niej ścieżką pieszą biegnącą od strony parkingu zlokalizowanego przy drodze wojewódzkiej nr 603.
Bezpośrednio z parkingu wiedzie trakt pieszy do hangaru zimowego przeznaczonego na sprzęt wodny oraz bazy wodniackiej stanowiącej zaplecze socjalne dla żeglarzy i kajakarzy.
Przystań jest idealnym miejscem postojowym dla turystów zmierzających drogą wodną zarówno od strony Tczewa i Malborka w kierunku południowym, jak również od strony Kwidzyna w kierunku północnym.
Dzięki przedmiotowemu projektowi powiat zyskał możliwość bycia swego rodzaju bazą wypadową dla turystów zwiedzających Szlak Polskich Zamków Gotyckich we wschodniej części województwa  tj. Malbork – dawna stolica państwa zakonnego, Kwidzyn – niegdyś siedziba biskupów pomezańskich i aktualnie muzeum etnograficzne prawobrzeżnego Dolnego Powiśla oraz Sztum - letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Jesteś tutaj: Strona główna > Projekty > Fundusze Strukturalne