Przejdź do treści

Sobota, 20.7.2019

Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Powiat Sztumski

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna
2019-07-05

XVII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”

W dniach 22.06.-26.06.2019r. dziesięcioro podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie wraz z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej Agatą Solińską oraz Martyną Głowacką - Sobczyk uczestniczyło w XVII Rajdzie Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”.
Głównymi celami Rajdu było: zdobycie przez uczestników wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, kształtowanie postaw etycznych i obywatelskich według hasła: „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Patrol otrzymał pseudonim  „Góra” „Dolina” upamiętniający postać Adolfa Pilcha jednego   z dowódców oddziałów Armii Krajowej.
Miejscowości, do których docierała młodzież m.in. Kasparus, Wdecki Młyn,  Wielki Bukowiec, swą historią powiązane  z majorem „Łupaszko” oraz dowodzonym przez niego oddziałem.
Wędrówka leśnymi ścieżkami, wieczory przy ognisku, poranki, kiedy budził wschód słońca i śpiew ptaków pozwoliły odetchnąć od otaczającej nas zewsząd techniki, telewizji, internetu. Podopieczni pieczy zastępczej wykazali się niezwykłym hartem ducha, pomimo ogromnego wysiłku fizycznego, chwil zwątpienia, bolących mięśni, nasi chłopcy nie poddali się – jesteśmy z nich niesamowicie dumni.
Wyrazy uznania oraz podziękowania za możliwość uczestnictwa i przeżycia tak niezwykłej przygody kierujemy do Stowarzyszenia Historycznego im. 5. Wileńskiej Brygady AK – organizatorów rajdu.

czytaj całość: XVII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. “Łupaszki”

2019-07-05

Szczepienia przeciw pneumokokom

W Urzędzie Marszałkowskim zostało podpisane porozumienie przez Starostę oraz Wicestarostę w sprawie wyrażenia woli współpracy Województwa Pomorskiego z Powiatem Sztumskim przy realizacji regionalnego programu polityki zdrowotnej o nazwie „Regionalny Program Polityki Zdrowotnej- szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka”. Do Programu zostaną zaproszone osoby  w wieku powyżej 65 lat, które nie były szczepione przeciw pneumokokom ( t.j. osoby z grupy ryzyka z problemami dolnych dróg oddechowych, leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej), będący mieszkańcami naszego powiatu.  
Na mocy tego porozumienia powiat sztumski w 2019 roku w 50% sfinansuje koszt szczepień (t.j. 12 510 zł) dla 30% populacji w wieku powyżej 65 roku życia, znajdujących się w grupie ryzyka. Natomiast drugie 50% pochodzić będzie z dofinansowania Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowana kwota realizowanego Programu na terenie województwa wyniesie do 530 000,00 zł.  Celem powyższego Programu jest zapobieganie zachorowaniom na  inwazyjną chorobę pneumokokową, poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych.

 

Na zdjęciu (od prawej)
Agnieszka Kapała-Sokalska - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego
Sylwię Celmer – Starosta Powiatu Sztumskiego
Kazimierz Szewczun – Wicestarosta Powiatu Sztumskiego

 

czytaj całość: Szczepienia przeciw pneumokokom

2019-07-05

Szkoły w Powiecie Sztumskim zapraszają!

Drogi Absolwencie!

Jeszcze możesz zadbać o swoją przyszłość!

Zapoznaj się z ciekawą ofertą edukacyjną szkół prowadzonych
przez Powiat Sztumski na rok szkolny 2019/2020.

Termin składania dokumentów w rekrutacji podstawowej upływa 10 lipca.

czytaj całość: Szkoły w Powiecie Sztumskim zapraszają!

2019-07-03

POWIATOWA RADA RYNKU PRACY

2 lipca 2019 roku odbyło się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Rada jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty w sprawach dot. rynku pracy. Starosta Powiatu Sztumskiego Sylwia Celmer przywitała przybyłych członków rady oraz wręczyła nominacje nowym Członkom Rady. W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy wchodzą osoby powoływane przez Starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur organizacji związkowych i organizacji pracodawców, społeczno-gospodarczych organizacji rolników oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.
Na drugim już posiedzeniu Rady, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Agnieszka Mackiewicz przedstawiła zgromadzonym informację na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy. Podczas posiedzenia Radni opiniowali racjonalność gospodarowania środkami Funduszu Pracy oraz wydali opinię dotyczącą umorzenia nienależnie pobranego świadczenia.

czytaj całość: POWIATOWA RADA RYNKU PRACY

2019-07-02

Wizyta w partnerskim powiecie Rotenburg

W dniach 28-30.06 br. na zaproszenie władz samorządowych powiatu Rotenburg, delegacja z powiatu sztumskiego odwiedziła naszych zagranicznych partnerów. Była to doskonała okazja do złożenia rewizyty w powiecie, z którym od wielu lat powiat sztumski ma podpisane porozumienie dot. współpracy zagranicznej. Podczas wizyty nasi delegaci uczestniczyli w bardzo ważnym wydarzeniu, jakim były obchody 70. rocznicy powstania Koła Regionalnego Powiatu Sztumskiego. Wyjazd był także okazją do spotkań z władzami powiatu Rotenburg oraz jego radnymi, podczas których omawiano nowe plany dalszego partnerstwa.

czytaj całość: Wizyta w partnerskim powiecie Rotenburg

2019-07-02

2 lipca rozpoczyna się Ogólnopolski Plener Malarski w Barlewiczkach.

Po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Sztumie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nadbałtyckich Plastyków zorganizowało Ogólnopolski Plener Malarski, gdzie artyści malarze z różnych stowarzyszeń Polski spotykają się i tworzą dzieła zainspirowane pięknem Powiatu Sztumskiego. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na Wernisaż poplenerowy 9 lipca 2019 r. o godz. 17.00 do Sztumskiego Centrum Kultury, gdzie po raz 14 będzie można obejrzeć dzieła zainspirowane naturą.

 

czytaj całość: 2 lipca rozpoczyna się Ogólnopolski Plener Malarski w Barlewiczkach.

2019-07-02

OTWARTY TURNIEJ BAŚKI

30 czerwca br. w Dzierzgoniu odbył się I Otwarty Turniej Baśki. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Mieszkańców Jasnej i okolic, Kółko Baśkarzy Gminy Dzierzgoń, DOK w Dzierzgoniu, Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu, Gminę Dzierzgoń oraz Starostwo Powiatowe w Sztumie. Turniej przyciągnął wielu mieszkańców powiatu sztumskiego, sympatyków gry w kart.
Nagrody zwycięzcom w imieniu Zarządu Powiatu Sztumskiego wręczył Wicestarosta Kazimierz Szewczun.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wygranych!

 

czytaj całość: OTWARTY TURNIEJ BAŚKI

Informacje dla organizacji pozarządowych

Powiślańskie e- zdrowie dla psychiatrii

Projekty


Wykształcenie przepustką do sukcesu

__________________________

Dobry zawód gwarancją lepszego startu

Translator

Logo Powiatu

Partnerzy

Gruzja

Kwalifikacja Wojskowa


Wojska Obrony Terytorialnej

Kalendarz wydarzeń

Jednostki Powiatu

Zespół Szkół w Sztumie

Zespół Szkół
im. Cypriana Kamila Norwida
w Dzierzgoniu

Zespół Szkół Zawodowych
w BarlewiczkachSOSW
Kołoząb


SOSW
Uśnice

 


Poradnia
Psychologiczno
Pedagogiczna


Powiatowe
Centrum
Pomocy
Rodzinie


Powiatowy
Inspektorat
Nadzoru
Budowlanego
w Sztumie


Zakład
Aktywności
Zawodowej
w Sztumie

Strategia Rozwoju
Woj. Pomorskiego

Zdolni z Pomorza.pl

Pętla żuławska
– rozwój turystyki wodnej.
Etap I

System Informacji Przestrzennej

 

 

Przekaż 1% w powiecie sztumskimw powiecie sztumskim

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.